Przejdź do treści

Czy warto brać pożyczki?

  • przez
Czy warto brać pożyczki

W dzisiejszych czasach ciężko utrzymać się z samej pensji, a dla wielu ludzi prawdziwy problem pojawia się w momencie, gdy spadają na nas niespodziewane wydatki, takie jak nagły wypadek, remont mieszkania czy zepsuty komputer. Niestety nie każdy z nas posiada oszczędności, więc z pomocą przychodzą firmy oferujące szybkie pożyczki. Czy warto jednak po nie sięgać? Oczywiście taka szybka pożyczka ma wiele zalet. Po pierwsze zazwyczaj możemy załatwić wszelkie formalności bez wychodzenia z domu, często wystarczy dostęp do internetu i posiadanie własnego konta bankowego. Wystarczy złożyć wniosek o udzielenie pożyczki, następnie przelewem z naszego konta potwierdzić dane i potem pozostaje już tylko czekać na wpływ pieniędzy.

W takich przypadkach należy być bardzo ostrożnym, szczególnie kiedy dodatkowo zostaniemy poproszeni o przesłanie skanu dowodu osobistego. Powinno to wzmóc naszą czujność i skłonić do dokładnego sprawdzenia firmy, u której zaciągamy zobowiązanie. Na rynku działa niestety wielu oszustów czyhających właśnie na zdesperowanych ludzi, którzy potrzebują gotówki w krótkim czasie. Aby się ustrzec przed ewentualnymi kłopotami, warto zasięgnąć opinii znajomych, którzy z takiej pożyczki korzystali. Pożyczki online zazwyczaj dzielą się na krótkoterminowe i długoterminowe. Te pierwsze są udzielane na mniejsze kwoty, a ich cechą charakterystyczną jest krótki okres do spłaty. Jeśli natomiast potrzebujemy większej kwoty, np. na samochód albo remont mieszkania, warto najpierw udać się do banku, w którym posiadamy konto. Przede wszystkim uchronimy się przed ogromnymi odsetkami, typowymi dla pożyczek online, a po drugie mamy pewność, że nie zostaniemy oszukani. Jeśli okaże się, że nie mamy odpowiedniej zdolności kredytowej, nasz doradca finansowy w oddziale może doradzić nam inne rozwiązania, takie jak np. karta kredytowa czy też debet na koncie. Kiedy to rozwiązanie zawiedzie i będziemy zmuszeni skorzystać z tzw. chwilówek, zróbmy to rozsądnie. W tym celu możemy skorzystać z porównywarki pożyczek. Jest to bardzo przydatne narzędzie pomagające nie tylko znaleźć atrakcyjną ofertą, ale także zweryfikować w pewnym stopniu wiarygodność firmy oferującej pożyczkę. Możemy przeczytać opinie innych klientów oraz sprawdzić, z jakiej firmy usług najczęściej oni korzystali. Im więcej zadowolonych osób tym większa pewność, że nie zostaniemy oszukani. Jeśli obawiamy się zaciągania długów przez internet, znajdźmy stacjonarny oddział danej instytucji.

Oczywiście jest to rozwiązanie dla tych mnie zdesperowanych i mających więcej czasu osób. Kiedy już otrzymamy pieniądze, wydamy je na konieczny remont, nowe auto czy cokolwiek innego, postarajmy się jak najszybciej uregulować zaciągnięty dług. Zaoszczędzimy dzięki temu na odsetkach, a także zapewnimy sobie większy komfort psychiczny. Niestety bardzo często długi, jakie posiadamy, spędzają nam sen z powiek, dlatego w przyszłości warto także pomyśleć o odkładaniu, chociażby niewielkiej kwoty z comiesięcznej wypłaty, właśnie na takie nieprzewidziane wydatki, aby jak najrzadziej być zmuszonym do pożyczania pieniędzy, na którym zawsze stracimy jakąś sumę pieniędzy.