Przejdź do treści

Jak zakupić swoje mieszkanie

  • przez
kupno mieszkania

Zakup własnego M to pragnienie wielu młodych osób – jak pokazują przeprowadzone badania to oczywiście nabycie swojego mieszkania plasuje się w głównej trójce życiowych priorytetów. Posiadanie naszego M to nie wyłącznie takie ubezpieczenie na stare lata, lecz dodatkowo poczucie pewnego zakorzenienia jak również posiadanie swojego miejsca na ziemi. A zatem jak zakupić nasze mieszkanie?

Pierwszym krokiem w zakupie swojej nieruchomości jest podjęcie decyzji, czy nabycie nieruchomości powinno się dokonać na rynku pierwotnym albo wtórnym. Jakakolwiek z przedstawionych dróg ma własne słabości i korzyści – mieszkania używane są zawsze odrobinę tańsze (ich cena jest uzależniona od typu a także roku powstania), natomiast przy ich zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na niemało czynników (między innymi zadłużenie lub wpisy na hipotece). Bez względu na to, z jakiego źródła będzie pochodził apartament, musimy przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na znalezienie tegoż wyjątkowo dobrego. Poszukiwanie apartamentu możemy dokonać sami czy przy pomocy pośrednika – jak choćby biura nieruchomości. Decydując się na tą drugą opcję trzeba myśleć o tym, iż skorzystanie z usług brokera wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów – najczęściej rzędu 2 – 2,5% ceny nieruchomości.

Pewną spośród najistotniejszych spraw w zakupie swego domu jest uzyskanie kredytu hipotecznego – niemal 80% mieszkań w naszym kraju jest kupowanych na kredyt. Przed podjęciem końcowej decyzji warto zobaczyć kredyty hipoteczne w wielu bankach jak i skonfrontować ich oferty, koszty i prowizje. Oferty konkretnych banków mogą się znacznie różnić – i to zarówno w warunkach przyznawania kredytów, jak również w jego całkowitych opłatach. Stąd nie możemy się z tym spieszyć i wybrać wyjątkowo wydajną propozycję.