Przejdź do treści

Czy biuro księgowe ma możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT

  • przez
biuro księgowe

W sytuacji gdy to biuro rachunkowe, świadczy profesjonalne usługi księgowo-rachunkowe i co najistotniejsze nie wykonuje pełnych usług o charakterze doradczym oraz nie udziela żadnych porad prawnych, to ma możliwość korzystania ze zwolnienia z podatku VAT.

Biuro księgowe – zwolnienie z VAT

Firmy, które oferują usługi consultingowe naturalnie nie spełniają założeń, które są wymagane, aby przysługiwało im zwolnienie z VAT (ze względu na wysokość obrotów). Gdy biuro księgowe świadczy wyłącznie usługi księgowe (prowadzi księgi podatkowe, sporządza deklaracje podatkowe), to jak najbardziej ma możliwość do korzystania ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty.

Firmy świadczące usługi rachunkowe i księgowe, podlegają takim samym zasadom oraz ustawom podatkowym, jak każdy inny podatnik. Znaczy to, że firmy podatkowe muszą rozliczać zarówno podatek dochodowy, jak i również podatek od towarów i usług. Firmy księgowe tak jak każde pozostałe przedsiębiorstwo gospodarcze ma możliwość skorzystać ze zwolnienia z VAT na warunkach ogólnych. Warto zaznaczyć jednak, że zwolnienie to należy się tylko podatnikom, gdzie wysokość rocznej sprzedaży nie osiągnęła 150 000zł. Zwolnienie to stosuje się automatycznie, bez konieczności dokonywania żadnych wcześniejszych czynności ze strony przedsiębiorcę. 

Ponowny powrót do zwolnienia z podatku VAT

Musimy napomknąć także i o tym, iż w sytuacji gdy to przedsiębiorca kierujący swoim biurem rachunkowym utraci prawo do zwolnienia z VAT czy też wycofa się z tego prawa, to ma możliwość ponownego do niego powrotu, ale nie wcześniej niż po upływie 365 dni (licząc od końca roku w jakim utracił prawo do zwolnienia).