Przejdź do treści

Kredyt hipoteczny krok po kroku

  • przez
Kredyt hipoteczny krok po kroku

W związku z galopującymi cenami na rynku nieruchomości zakup domu lub mieszkania coraz częściej wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Aby go uzyskać należy zgromadzić niezbędne dokumenty finansowe, zbadać zdolność kredytową oraz znaleźć i wycenić wymarzoną nieruchomość. Sprawdź, jak się do tego przygotować, aby przejść przez cały proces sprawnie i skutecznie.

Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny

Podstawą przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Czym jest zdolność kredytowa? Najprościej mówiąc to zdolność do spłaty planowanego zadłużenia – na które składa się kapitał wraz z odsetkami. Jej wysokość oblicza analityk bankowy, biorąc pod uwagę osiągane przez nas dochody.

Dlaczego zdolność kredytowa jest tak ważna przy kredycie hipotecznym? Od niej zależy to, czy będzie nas stać na zakup wymarzonej nieruchomości. W przypadku gdy wartość wymarzonego mieszkania lub domu przewyższy kwotę wyliczonej zdolności kredytowej trzeba będzie część środków dołożyć w gotówce, lub znaleźć nieruchomość o niższej cenie. Należy także pamiętać, że kupowane nieruchomości to najczęściej stan deweloperski, co oznacza konieczność zainwestowania dodatkowych środków w całkowite wykończenie mieszkania.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Na zdolność kredytową klientów wpływ mają przede wszystkim osiągane dochody oraz ich wysokość. Bankowcy analizując osiągane wpływy biorą pod uwagę ich źródło. Najwyżej wyceniane są dochody z umów o pracę. Od kilkunastu miesięcy banki uważnie przyglądają się również branżom, w których uzyskujemy dochody. Na zdolność kredytową wpływ ma okres przez który osiągamy dochód. Im dłużej, tym lepiej. W przypadku działalności gospodarczej, do uznania dochodu będzie wymagany co najmniej roczny czas jej prowadzenia.

Równie ważne co dochody jest sytuacja osobista kredytobiorców. Im starszy kredytobiorca, tym jego zdolność kredytowa niższa. Bank bierze pod uwagę czas na jaki chcemy zaciągnąć kredyt. Maksymalnie może być on spłacany do 70-75 r.ż. 60-latek może mieć więc problem z zaciągnięciem dużego kredytu hipotecznego. Analizując naszą zdolność bank weźmie pod uwagę ilość osób na utrzymaniu, warunki mieszkaniowe oraz aktualne obciążenia i kredyty.

Znajdź wymarzoną nieruchomość

Kiedy znamy poziom naszej zdolności kredytowej możemy przystąpić do poszukiwania wymarzonej nieruchomości. Pamiętajmy aby jej wartość pokrywała się z kwotą zdolności kredytowej lub nawet była nieco niższa. Pamiętaj, że nieruchomości wyprzedają się bardzo szybko. W wielu przypadkach zakup następuje na etapie projektów lub prac ziemnych. Z drugiej strony podpisana umowa wstępna gwarantuje nam stałość ceny i ogranicza ryzyko ewentualnych podwyżek w przyszłości.

Odbiór mieszkania

Gdy nieruchomość zostanie doprowadzona do stanu deweloperskiego następuje odbiór mieszkania lub domu. Wówczas deweloper lub inny odpowiedzialny za inwestycję podmiot, przekazuje klucze do mieszkania inwestorom. Najczęściej wówczas dochodzi do całkowitej zapłaty za nieruchomość. Inwestor we własnym zakresie dokonuje prac wykończeniowych, zgodnie z własną wizją i aranżacją wnętrz. To już ostatnie chwile, które dzielą go przed zamieszkaniem.