Przejdź do treści

Parabanki

  • przez
Parabanki

Nie ulega wątpliwości fakt, iż jeszcze kilka, a już tym bardziej kilkanaście lat temu klient starający się otrzymać pożyczkę zdany był tylko i wyłącznie na pozytywne decyzje instytucji finansowych – jako bezdyskusyjnych monopolistów na rynku finansowym, których nienaruszalna pozycja ograniczała w zasadzie do całkowitego zera wszelkie możliwe szanse uzyskania potrzebnych pieniędzy w alternatywny, pozabankowy sposób. Dziś w czasach Internetu, który w dużym stopniu przekształcił wiele dziedzin naszego funkcjonowania, w tym również i te odnoszące się do zagadnień pieniędzy – przestarzały sposób działania tradycyjnego banku jako wyłącznego podmiotu odchodzi powoli do lamusa. Coraz częściej ze swoją ofertą usiłują się przebić przedsiębiorstwa pozabankowe stając się rzeczywistą alternatywą dla przestarzałych molochów, nie nadążających zazwyczaj z duchem czasów i mających wielkie kłopoty z zaadaptowaniem się do zmieniającej się z dnia na dzień rzeczywistości. Internet jako rozwiązanie stał się potężnym narzędziem dla przedsiębiorstw innowacyjnych, nie bojących się nowości, potrafiących wyjść na przeciw oczekiwaniom klientów coraz bardziej przywykających do uproszczeń jakie umożliwia za sobą ogólnoświatowa sieć, przede wszystkim w przełożeniu na życie codzienne. Tradycyjne banki częściowo starają się reagować na zmieniające się trendy – często czynią to dosyć nieśpiesznie, niedoskonale, czy w zasadzie od niechcenia traktując niektóre zagadnienia jak zło konieczne. Tak wygląda sytuacja między innymi jeśli chodzi o globalną sieć, choć potencjał jaki w nim drzemie potrafią powoli wykorzystywać nawet najwięksi giganci świata finansowego.

Internet jako taki wpłynął w dużym stopniu na codzienne funkcjonowanie oferując wiele rozwiązań. Zastosowanie bankowości internetowej było w tym przypadku doskonałym przykładem na to jak kredytobiorcy są spragnieni tego typu nowoczesnych rozwiązań. Zwiększenie samodzielności w procesie obsługi klienta i dostarczenie mu do dyspozycji narzędzi umożliwiających samodzielne kierowanie posiadanym kontem rozliczeniowo-oszczędnościowym było trafieniem w dziesiątkę i pokazało ścieżkę, którą instytucje finansowe powinny podążać. Rozbudowa obszaru potrzebuje zdecydowanego skierowania się w stronę kredytobiorcy, w kierunku zaprojektowania i oddania mu rozwiązań zwiększających jego

niezależność, ograniczając funkcję banku do minimum. Z pewnością tradycyjne instytucje finansowe jeszcze nie do końca są przygotowane na tego typu rewolucję ponieważ to spowodowało również kompletne zmarginalizowanie funkcji stacjonarnych placówek a na taką sytuację banki w tej chwili nie są bez wątpienia przygotowanie. Fakt ten z dużymi sukcesami wykorzystując alternatywne przedsiębiorstwa pozabankowe, które nie boją się inwestycji w nowoczesne narzędzia oraz podejmowania kolejnych wyzwań. Bardzo dobrze sprawdza się to przede wszystkim w odniesieniu do systemu pożyczek przez Internet, który z każdym tygodniem zyskuje na zainteresowaniu i stopniowo staje się realną konkurencją dla tradycyjnych sposobów przyznawania kredytów. Pożyczki online to swoboda, prostota, niezależność – to skierowanie się w stronę klienta, który rozumie korzyści takiej formy komunikacji z podmiotem oferującym określone usługi. Pożyczki online to komfort, możliwość wzięcia kredytu za pomocą kilku kliknięć bez wychodzenia z domu, to również olbrzymia oszczędność czasu, który można z pożytkiem wykorzystać w dużo przyjemniejszy sposób niż wyczekując w kolejkach do rozpatrzenia aplikacji u tradycyjnych instytucji finansowych. System szybkich pożyczek to bez wątpienia nowa era bankowości, która w tym przestarzałym, stacjonarnym wymiarze w dobie nieustannego postępu technologicznego traci po prostu coraz wyraźniej na swoim znaczeniu.