Przejdź do treści

Pożyczki prywatne

  • przez
Pożyczki prywatne

Pożyczka prywatna jest pożyczką pozabankową, udzielaną osobiście przez osoby fizyczne. Jest wybawieniem dla osób, które nie chcą bądź nie mogą skorzystać z oferty pożyczkowej banku.

Opisywaną chwilówkę osoba może zaciągnąć tylko u osoby prywatnej, po przedstawieniu dowodu osobistego. Aktualnie na rynku działa wiele przedsiębiorstw mających w ofercie takiego typu usługi, na podstawie umów cywilno-prawnych bądź w oparciu o weksel, stanowiącego rodzaj gwarancji dla pożyczkodawcy. Starając się o pozabankowy kredyt, nie trzeba pokazywać żadnych poświadczeń o przychodach, jak również żadnych innych dodatkowych dokumentów. Ponadto, roczne oprocentowanie takiej pożyczki nie ma prawa stanowić więcej niż 25% w skali całego roku. Także, wszelkie firmy udzielające prywatnych pożyczek nie doliczają żadnych prowizji.

Parametry tego typu umów są więc dużo bardziej przychylne dla ludzi, niż w przypadku typowych kredytów oferowanych przez banki. Gdy zaciągnięta kwota będzie równa, bądź też przekroczy sumę 500 złotych, dobrze jest taką umowę spisać na kartce, gdyż w sytuacji pożyczek prywatnych nie stosuje się zapisów ustawy o kredycie konsumenckim. W myśl przepisów zawartych w kodeksie cywilnym, każda pożyczka, której wartość stanowi ponad 500 zł, powinna być udokumentowana umową na piśmie. Nie posiadanie umowy na piśmie nie jest co prawda jednoznaczny z tym, że pożyczka jest nieważna, ale jednak może być utrudnieniem podczas wszelkich sporów w sądzie. Pożyczek prywatnych nie otrzymamy również składając wniosek za pośrednictwem Internetu. Bez względu na okoliczności, niezbędne jest złożenie osobiście podpisu w obecności osoby udzielającej pożyczki.