Przejdź do treści

Wymiana walut

  • przez
Wymiana walut

Spłata kredytu wziętego w obcej walucie, praca zarobkowa w obcym kraju, wyjazd poza granice kraju bądź wymiana handlowa z innymi partnerami – to najczęstsze okazje wymagające wymiany walut. Bez znaczenia, z którego powodu postanawiamy wymienić walutę, warto zadbać o to, żeby uczynić to po jak najlepszym kursie a także tym samym zadbać o własne finanse. Dostępne na rynku możliwości zamiany pieniędzy to przede wszystkim bank jak również kantor (zarówno stacjonarny, oraz ten internetowy). Jakakolwiek z owych dróg ma własne niedoskonałości oraz korzyści.

Według przeprowadzonych w Polsce ankiet blisko 75% Polaków zamienia waluty w kantorach, i jedynie co ósmy polak wybiera się w niniejszym celu do banku. Dlaczego tak się dzieje? Otóż wielką wartością wymiany walut w banku jest pełna pewność, iż wymienione pieniądze są oryginalne. Jednakże problemem banków, jaki niejednokrotnie odpycha osoby dbające o domowe finanse jest fakt, iż zamiana pieniędzy przeprowadza się tam zazwyczaj po niezbyt atrakcyjnym kursie. Także w większości placówek bankowych jesteśmy w stanie zamienić jedynie najpopularniejsze waluty. 

Bardzo podobnie sytuacja wygląda w kantorach stacjonarnych – co prawda kurs wymiany pieniędzy przeważnie jest nieznacznie lepszy aniżeli w bankach, to jednak marża kantorów może wynosić nawet 3% kwoty transakcji. Niewątpliwą zaletą kantorów stacjonarnych jest możliwość negocjacji ceny – szczególnie jeżeli zamiana walut obejmuje stosunkowo dużej sumy.

Coraz ogromniejszą sławą cieszą się kantory internetowe, jakie dają nie jedynie oszczędność czasu, ale ponadto pieniędzy. Zamiana pieniędzy w e-kantorze to wygoda, szybkość transakcji, bezpieczeństwo oraz czytelny sposób prezentacji kursu walut. Kolejną wartością e-kantorów jest sposobność zaoszczędzenia całkiem wielkiej sumy pieniędzy – większość e- kantorów ma niewysokie marże, co zmniejsza dodatkowe koszty przeprowadzanych transakcji.